Ako správne zmerať miery pred nákupom oblečenia online? Poradíme vám

Vyhliadli ste si v internetovom obchode nový kúsok oblečenia, ale netušíte, či vám padne? Nevyberajte naslepo. Zmerajte si svoje miery a vyberte si oblečenie, v ktorom sa budete cítiť príjemne v každej situácii. Ako na to?

1_6

Nakupovanie oblečenia na internete má veľa výhod: nemusíte sa stláčať s ostatnými zákazníkmi v kamennej predajni alebo sa vláčiť s ťažkými taškami. Namiesto toho si len vyberiete značkové oblečenie, ktoré vám padne do oka a balíček si necháte doručiť až domov.

Pokiaľ si ale chcete vybrať skutočne pohodlný odev, musíte dobre poznať svoje telesné miery. Prečítajte si, kde sa najdôležitejšie miery nachádzajú a ako sa správne zmerať.

Ako merať obvod pása?

Pás označuje najužšie miesto trupu. Nachádza sa tesne nad pupkom. Ženy majú oproti mužom jednu výhodu – ich postava býva vytvarovanejšia, preto obvykle nemajú s určením týchto mier problémy.

Pre čo najpresnejšie určenie obvodu pása je nutné dodržiavať niekoľko zásad:

  • Obvod pása merajte postojačky a vyzlečenie do polovice tela.
  • Krajčírsky meter priložte v polovici vzdialenosti medzi horným okrajom panvy (horná hrana bedrovej lopaty kosti) a posledným, teda dolným rebrom.
  • Ľahko vdýchnite a následne obtočte meter vodorovne okolo tela.

Kde merať boky?

Meranie bokov robíme pár centimetrov nad rozkrokom. Ide o miesto, kde sú bedrové kĺby najširšie. Na zistenie správnych rozmerov bokov je opäť vhodné dodržiavať určité pravidlá:

  • Meter by sa mal nachádzať vo vodorovnej polohe s podlahou.
  • Pri meraní stojte rovno a nohy držte pri sebe.

Správne obvody bokov je potrebné poznať najmä vo svete dámskej módy. U žien, ktoré majú postavy typu „hruška“ sa najširšie miesto nachádza obvykle o niečo nižšie ako u žien s postavou typu „jablko“.

2_7

Svoje telesné miery zbytočne neprikrášľujte. Tým skôr to platí v prípadoch, keď zháňate večerné šaty alebo iný druh luxusného oblečenia, s ktorým sa chcete blysnúť pri návšteve významnej spoločenskej udalosti. Jedine v pohodlnom odeve, ktorý vám sedí na mieru, sa budete po celú dobu udalosti cítiť naozaj dobre a sebavedome.

Ako merať obvod cez prsia?

Jedná sa o najširšie miesto pŕs. Meter v tomto prípade veďte cez miesta, kde sú prsia najvyklenutejšie.

U mužov nameriate najširšie miesto v podpazuší, u žien je potrebné viesť meter cez bradavky. Pri výbere dámskeho saka či iného kusu odevu so zúženým strihom je vhodné zmerať aj obvod hrudníka pod prsiami.

Ako zmerať miery nohavíc?

Najlepším riešením je zmerať nohavice, ktoré sa vám už pri nosení osvedčili a v ktorých sa cítite komfortne. Pokiaľ túto možnosť nemáte, je nutné zmerať jednotlivé miery zvlášť.

  • Vnútornú dĺžku nohavíc merajte od horného švu (najvyšší bod na vnútornej časti stehna) až po spodný okraj členku.
  • Vonkajšiu dĺžku nohavíc merajte od najvyššieho bodu v páse až po spodný okraj členku.

3_3

Ďalšie miery, ktoré je dobré poznať

V závislosti na tom, aký druh oblečenia vyberáte, možno budete musieť poznať aj ďalšie miery. Nižšie nájdete zoznam niektorých z nich.

  • Šírka ramien – najširšia časť zvršku. Obvykle sa jedná o dĺžku medzi švami na hranici ramien a rukávov. Bude sa Vám hodiť pri nákupe saka, košele aj šiat.
  • Dĺžka rukáva – vzdialenosť medzi manžetou a ramenným švom. Meter veďte po vonkajšom obvode ruky, ktorú držte natiahnutú rovnobežne so zemou.
  • Dĺžka opasku – meria sa od vnútornej hrany spony až po tretiu dierku opasku.

Všetko mám zmerané. Čo ďalej?

Pokiaľ už bezpečne poznáte svoje miery, môžete obohatiť svoj šatník o najnovšie módne kúsky, ktoré sa stanú skutočnou pýchou vášho šatníka.

Prezrite si napríklad elegantné dámske tričká, ku ktorým budú skvele ladiť dámske spoločenské nohavice v decentných farbách. Ak sa chystáte na večernú prechádzku mestom so svojou drahou polovičkou alebo na stretnutie s priateľmi, necháte vyniknúť svoju krásu a podčiarknete svoj vycibrený vkus.